Ekonomi

Türk balından 7 ayda 19 milyon dolarlık ihracat

Doğu Karadeniz İhracatçı Birlikleri Yürütme Konseyi Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türkiye’den 7 ayda 47 ülke, özerk ve serbest bölgeye bal satıldığını söyledi.

Gürdoğan, bu dönemde 5 bin 846 ton bal ihracatından 19 milyon 13 bin 292 dolar elde edildiğini bildirdi. “ABD, Almanya ve İsrail en çok ihracat yapan 3 ülke oldu. ABD’ye 8 milyon 240 bin 1 dolar, Almanya’ya 2 milyon 558 bin 383 dolar ve İsrail’e 2 milyon 190 bin 606 dolar bal ihraç edildi.”söz konusu.

Bal ihracatında ülke çeşitliliğine dikkat çeken Gürdoğan, geçen yılın aynı döneminden farklı olarak bu dönemde Hırvatistan, Çin Halk Cumhuriyeti, İsveç, Özbekistan ve Kamerun’a bal satışı yapıldığını belirtti.

Geçtiğimiz aylarda bazı firmaların yaptığı hatalardan dolayı bal ihracatının iptal edildiğini belirten Gürdoğan, önümüzdeki günlerde bal ihracatından beklentilerinin yüksek olduğunu belirtti.

Bal ihracatını artırmayı hedeflediklerini belirten Gürdoğan, şöyle konuştu: “Ürün çeşitliliği, organik ürünler, coğrafi işaretli ürünler ve markalı ürün ihracatı ile başta Avrupa ülkeleri, Japonya ve ABD olmak üzere bal ihracatımızı artırabileceğimize inanıyoruz.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu