Ekonomi

Türkiye’nin süs bitkileri için İran’dan 60 kişilik alım heyeti geliyor

İSTANBUL (İGFA) –Avrupa standartlarında kaliteli ürünler yetiştiren Türkiye Süs Bitkileri Segmenti, elverişli iklim ve coğrafi koşulları, fiyat avantajı, ihtiyaca göre fason üretim yapabilme kabiliyeti ve lojistik üstünlüğü ile dünya ticaretinden her geçen yıl daha fazla pay almaktadır.

2020 yılında yurt dışına 106 milyon dolarlık satış yapan ve 2021 yılında ihracatı 150 milyon dolara yaklaşan bölüm, 2022 yılını 175 milyon dolarlık ihracatla kapatmayı hedefliyor.

Tarsus Türkiye Fuarcılık Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, Türkiye’deki üreticilerin 42 milyar dolarlık dünya süs bitkileri ticaretinden daha fazla pay almak için çalıştıklarını söyledi. doğrudan alıcı getirerek şube ihracatına milyonlarca dolar katkı sağlamayı hedeflediklerini açıkladı.

“Başlattığımız yabancı alım programı kapsamında sektörün en önemli ithalatçı ülkeleri olan Almanya, Hollanda ve İngiltere ile birlikte İtalya, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve Balkan ülkelerine odaklandık. Ayrıca İran’dan da aralarında Tarım Bakanlığı yetkililerinin de bulunduğu 60 kişilik bir alım heyeti fuarımıza geliyor” diyen Aytemur, The Flower and Plant Show 2023’e katılan üreticilerin doğrudan alternatif ile ticaret yapabileceklerini sözlerine ekledi. Farklı coğrafyalarda pazarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu