Haber

Ukrayna, Rus askerlerinin işgal altındaki bölgelerde Starlink kullandığını iddia etti

Ukrayna’dan yapılan açıklamada, Rus askerlerinin işgal altındaki ülke topraklarında uydu interneti kullandığı iddia edildi.

Starlink uyduları, Rusya’nın Şubat 2022’deki saldırılarının ardından Ukrayna’ya yardım etmek için hızla konuşlandırıldı.

Uydular, Kiev’in savaş alanındaki iletişiminde “hayati önem taşıyordu”. Artık uyduların Rus ordusunun kullandığı iddia ediliyor.

Ukrayna: Ruslar Starlink’i kullanıyor

Savunma İstihbaratı (GUR) Sözcüsü Andriy Yusov, “Bu cihazları kullanan Rus işgalcilerin vakaları kaydedildi.”söz konusu.

GUR, terminallerin işgal altındaki Donetsk’in doğu bölgesindeki Klishchiivka ve Andriivka yakınlarında savaşan Rusya’nın 83. hava saldırı tugayı gibi birimler tarafından kullanıldığını söyledi.

İki Rus askerinin terminal kurulumuna ilişkin yaptığı konuşmanın ele geçirildiği belirtildi.

Elon Musk: Yalan haber

Ancak iddialar Starlink’in işvereni Elon Musk tarafından yalanlandı:

Bildiğimiz kadarıyla Rusya’ya doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir Starlink satışı yapılmamıştır. Bir dizi sahte haber, SpaceX’in Starlink terminallerini Rusya’ya sattığını iddia ediyor. Bu kategorik olarak yanlıştır.

Starlink: Rusya’ya satış yapmadık

Starlink’ten de bir açıklama geldi. “SpaceX veya ordusuyla herhangi bir iş yapmıyor.”Açıklamada şunlar belirtildi:

Starlink Rusya’da aktif değil. Bu da o ülkede çalışmayacağı anlamına geliyor. SpaceX, Starlink’i hiçbir zaman Rusya’ya satmadı veya pazarlamadı.

Rusya’daki yerlere ekipman göndermedi. Rus mağazaları Starlink’i o ülkede hizmet için sattığını iddia ederse müşterilerini dolandırıyorlar.

Açıklamanın devamında tezlerin doğrulanması halinde terminallerin hizmet dışı bırakılması için gerekli tedbirlerin alınacağı paylaşıldı.

reyhanlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu