Ekonomi

Asgari ücret için son toplantı bugün

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı konut sahipliğinde ilk kez 7 Aralık’ta, ikinci kez 14 Aralık’ta toplanan Taban Fiyat Tespit Komisyonu bugün saat 14.00’te üçüncü kez kamuoyunun karşısına çıkacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, bu toplantının son görüşme olacağını belirterek, uzlaşma sağlanarak işçinin beklediği, patronun ödeyebileceği bir bedelin belirleneceğini söyledi.

Bilgin, “Asıl sorun şu. Enflasyonist koşullarda işçileri enflasyon baskısından kurtaracak bir ücret düzeyi belirlemek. Ayrıca işverenin ödeyebileceği bir ücret düzeyi belirlemek.”

Komisyon görüşmelerinde patron tarafını Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Konfederasyonu (Türk-İş) Çalışma Bakanı Vedat Alım temsil ediyor.

2022 yılı için net asgari fiyat 4 bin 253 TL olarak belirlenirken, yıl ortasında yeniden yaklaşık 5 bin 500 TL’ye çıkarıldı. Ayrıca 2022 yılı başı itibariyle asgari ücret üzerinden damga vergisi ve taban fiyata kadar tüm çalışanlar için gelir vergisi kaldırılmıştır. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu