Haber

‘Yüzyılın Felaketi’nin ardından Sumbas ilçesi güvenilirliği ile nüfusunu ikiye katladı

‘Yüzyılın Felaketi’nden sonra Sumbas ilçesi güvenilirliği ile nüfusunu ikiye katladı.

OSMANİYE – Osmaniye’de depremin yaraları hızla sarılırken, Sumbas ilçesinin nüfusu ikiye katlandı. Belediye Başkanı Zeki Demiroğlu, ilçe nüfusunun ikiye katlandığını belirterek, vatandaşların 4 katlı bina dışında imar izni olmayan ilçeyi güvenli bulduğunu ve yakınlarının yanına göç ettiğini belirtti.

Osmaniye’ye 57 kilometre uzaklıktaki Sumbas ilçesi, 6 Şubat’ta meydana gelen depremde binaların yıkılmamasının ardından kent merkezi ve çevre illerden göç alarak ilçenin nüfusunu ikiye katladı. Sumbas Belediye Başkanı Zeki Demiroğlu, depremin kendi mahallelerinde de şiddetli biçimde hissedildiğini ancak en fazla 4 katlı olan binaların zemin yapısı nedeniyle ilçede yıkılan bina bulunmadığını belirtti.

Eski yapılardan 10 adet hasarlı bina tespit edildi

Ülke olarak asrın depreminin yıkıcı izlerini birlik ve beraberlikle aşacaklarını belirten Belediye Başkanı Zeki Demiroğlu, “Asrın felaketini 10 ilimizde iki ayrı depremle yaşadık. Ölenlerimize rahmet yaralılarımıza acil şifalar dilerim.Her zaman birbirimize sarılacağız.Sarsıntıyı biz de yaşadık.Yaşadığımız bölge deprem fay hattından uzak olmasına rağmen şiddetli bir vaziyette hissettik. ilçemizde çok katlı bina yok. 36 işyerimiz, 26 kamu binamız ve 690 hanemiz var ve 4 katta imar izni yok. Temel gibi sağlam” Eski binalarda 10 adet yıkım sırasında hasarlı bina tespit edildi. denetimler” dedi.

“Nüfusumuz ikiye katlandı”

Demiroğlu, ilçedeki nüfus artışı hakkında da bilgi vererek, “2 bini ilçe merkezimiz ve köylerimizde olmak üzere 13 bin 500 nüfusumuz var. Depremin ardından Adana, Antep, Osmaniye’de yaşayan vatandaşlarımız ilçemize geldi. İlçe merkezinde nüfusumuz 2 bin 100 civarındayken şu anda bu nüfus ikiye katlandı “Genel olarak baktığımızda nüfus ikiye katlandı. İlçemize gelenleri ziyaret ediyoruz. En çok duyduğumuz şey çok katlı binalardan duyulan tedirginlik. Mahallede kendilerini daha sadık hissettiklerini ifade ediyorlar. Tüm vatandaşlarımız bizim için başımızın tacıdır” dedi.

habertalas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu